Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Denga
(Dengue virus)

FAKTY: Denga to choroba występująca endemicznie w przeszło 100 krajach strefy tropikalnej. Denga dotyka nawet 100 milionów ludzi każdego roku.

Geneza nazwy choroby nie jest do końca jasna, ale przypuszcza się, że słowo wywodzi się od określenia „ka-dinga pepo”, oznaczającego w języku suahili „chorobę diabła”, które następnie uległo zniekształceniu do hiszpańskiego przymiotnika „dengue”, którym opisywano charakterystyczny „pedantyczny” sposób chodzenia obserwowany u chorych. „Choroba diabła” jest tutaj dobrym określeniem: u mniej więcej 20% zarażonych wirus objawia się wysypką, gorączką, wyjątkowo silnymi bólami głowy, mięśni i stawów, którym choroba zawdzięcza swój kolejny przydomek – „gorączka, która łamie kości”.

Jakby nie było tego dość, wirus dengi atakuje także białe krwinki i powoduje szybki spadek liczby płytek krwi. Objawem, który odróżnia dengę od innych chorób tropikalnych, takich jak malaria czy dur brzuszny, są krwotoki. Najbardziej narażone na postać krwotoczną Dengi są dzieci w wieku do 10 lat oraz osoby z obniżoną odpornością.

Odpowiedzialne za przenoszenie wirusa są przede wszystkim komary „tygrysie” Aedes aegypti, które – w przeciwieństwie do komarów rodziny Anopheles – są aktywne w ciągu dnia. Pomimo usilnych prób ograniczenia choroby rosnąca liczba ludności i łatwość podróżowania sprawiły, że ta niegdyś rzadko spotykana choroba rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Okres wylęgania wynosi 3-14 dni, zatem powracający z tropików podróżnicy mogą odetchnąć dopiero po upływie dwóch tygodni. Niestety dla jednej trzeciej ludzkości „diabelska gorączka” jest nieustającym zagrożeniem.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny