Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Komórka serca
(Cardiomyocyte)Podaruj ukochanej osobie to pluszowe serce, które ma mikropłytkę z odgłosem bicia serca! Twoje serce trzyma przy życiu Twoje ciało i Twoją duszę. Dowiedz się co powoduje to tykanie.

FAKTY: Serce jest zbudowane z komórek mięśniowych które pompują krew przez całe życie, nieprzerwanie - od zmierzchu do świtu i od świtu do zmierzchu. Komórki te pracują samodzielnie i wybijają stał rytm poprzez skurcz i rozkurcz. Ten automatyczny rytm może być zmieniony przez nerwy sympatyczne i parasympatyczne, które mogą przyspieszać i zwalniać tempo.
Komórki serca są specjalnie zbudowane aby móc pompować bez odpoczynku: obszerne mitochondria i mioglobiny pomagają komórce oddychać, tętnice wieńcowe dostarczają wiele krwi odżywiając komórki serca, a żyły odprowadzają niepotrzebne produkty przemiany materii.
Wszystko działa wspaniale, ale jeżeli z jakiegoś powodu tętnice się zablokują, wówczas komórka serca może obumrzeć – co następnie skutkuje atakiem lub zawałem serca.
Ale w normalnym zdrowo bijącym sercu komórki są aktywne co sekundę, sto tysięcy razy dziennie dwa miliardy razy w czasie życia albo więcej: przepompowana krew mogłaby zapełnić czerwoną rzekę.
Za angielskim wiktoriańskim poetą Bourdillonem można powiedzieć, że nocne niebo ma oczu tysiące, a w dzień tylko jedno widać, lecz cały blask świata gaśnie, gdy z nieba słońce znika, tak jak tysiąc oczu ma rozum, a serce tylko jedno, lecz gdy miłość się kończy, to wszystkie chwile bledną.

A na koniec pożyteczny cytat: "Z całą pilnością strzeż swego serca, bo życie tam ma swoje źródło". (Księga Przysłów 4,23 Biblia Tysiąclecia) i jeszcze Adama Mickiewicza radzi: „Miej serce i patrzaj w serce”.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny