Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Lamblia
(Giardia lamblia)Jeżeli wrócisz z biwaku nie sam to nie bądź zdziwiony - gdy wypijesz zanieczyszczoną wodę - to będzie z Tobą Lamblia. Może lepsza pluszowa?

FAKTY: Giardia lamblia to pasożytniczy pierwotniak, do zarażenie którym może dojść na przykład podczas kąpieli w dzikich rzekach i jeziorach. Częstymi nosicielami są wędrowcy i biwakowicze, dlatego giardiozę (zarażenie lambliami) czasami nazywa się "namiotową biegunką". Lamblię można również znaleźć na pływalniach i w łaźniach, jak również w wodzie pitnej i pożywieniu. Niektóre badania sugerują, że zarażonych lamblią może być nawet 20% ludzi!
Choć otoczone wytrzymałym pancerzykiem lamblie, bez problemu potrafią przetrwać w wielkim świecie, to ich ulubionym środowiskiem są jelita ludzi i zwierząt. Niemniej jednak pasożyty te czasem muszą opuścić te piękne okolice tylnymi drzwiami. Wówczas wraz z wodą trafiają do pobliskich jezior i strumieni (pieluchy mogą być jedną z dróg, którą lamblie przedostają się do łaźni i pływalni, podobnie jak blaty, na których przewija się dzieci w żłobkach - to właśnie tam pojawiają się sporadyczne "epidemie" giardiozy).
Objawy zazwyczaj utrzymują się przez okres około jednego miesiąca i obejmują silne kurcze żołądka oraz biegunki, choć w niektórych przypadkach (gdy giardioza jest endemiczna) zakażenie może przebiegać bezobjawowo.
Aby zapobiec zakażeniu lamblią, najlepiej jest unikać kąpieli w zanieczyszczonej wodzie, a w szczególności jej picia. Ręce należy myć bardzo dokładnie, przed jedzeniem oraz po kontakcie z pieluchami i innymi nieczystościami. A jeżeli mamy wątpliwości co do jakości wody pitnej, powinniśmy ją zagotować, poddać filtracji lub oczyścić chemicznie przed wypiciem. Tak więc lepiej uważać, bo inaczej... możesz usłyszeć zew natury!


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny