Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Mrówka czerwona
(Solenopsis invicta)Na prawdę nie chcesz jej mieć w spodniach - diablicy!

FAKTY: Spośród wszystkich gatunków mrówek, a jest ich ponad 10000, mrówkę ognistą wyróżnia szczególny temperament.
Gdy mrówki ogniste dojdą do wniosku, że ktoś zagraża ich mrowisku, potrafią w mgnieniu oka wspiąć się po nogach intruza i przeprowadzić skoordynowany atak, w którym kierują się feromonami (specjalnymi związkami chemicznymi wpływającymi na zachowanie). Gryząc napastnika, mrówka ognista używa jadu, który wywołuje uczucie potwornego bólu podobne do oparzenia - stąd jej zła sława.
Mrówki ogniste pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie ich populację utrzymują w ryzach naturalni wrogowie. W roli pasażerów na gapę w ładowniach statków owady te rozprzestrzeniły się po całym świecie, stając się wyjątkowo uciążliwym gatunkiem inwazyjnym.
W jednej kolonii mrówek ognistych może być nawet pół miliona osobników, które, opuszczając gniazdo w poszukiwaniu pożywienia, zabijają małe zwierzęta. Jednak ponieważ mrówki te są wszystkożerne, zazwyczaj zadowalają się sokami roślinnymi, nasionami, owocami i grzybami, ogólnie rzecz biorąc wszystkim, co wpadnie im w żuwaczki (zbieraczki mają dwa żołądki, zjadają tylko połowę znalezionego pokarmu, a resztę zanoszą do gniazda i odkładają na później).
Chociaż ataki mrówek ognistych rzadko prowadzą do śmierci człowieka, pęcherze tworzące się w miejscach ugryzienia mogą tworzyć blizny i, jeśli zostaną uszkodzone, powodować infekcje. Więc jeśli pogryzą Cię mrówki ogniste, nie gorączkuj się i przede wszystkim się nie drap!


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny