Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Watroba
(Liver)



Spośród głównych narządów wewnętrznych wątroba jest jedyną, która może się regenerować - już od 25% swojej masy! Jest to także największy narząd wewnętrzny.

FAKTY: Według starożytnych Greków Tytan Prometeusz ukradł ogień Zeusowi i podarował go ludzkości. Zeus, aby go ukarać, dał Prometeuszowi olbrzymiego orła, który zjadł jego wątrobę, po czym ona się zregenerowała, by znów zostać skonsumowana.

To, czy starożytni Grecy wiedzieli, że wątroba rzeczywiście może się zregenerować, jest kwestią debaty, choć historia z pewnością jest sugestywna. Ale rzeczywiście, spośród głównych narządów wewnętrznych, wątroba jest jedyną, która może to zrobić - z zaledwie 25% swojej masy.

Wątroba jest również największym organem wewnętrznym (skóra jest uważana za największy narząd ogółem) i kiedyś uważano ją za źródło czterech humorów rządzących osobowością: krwi, żółci żółtej, czarnej żółci i flegmy.

Podczas gdy współczesny człowiek ustalił, że krew rzeczywiście jest wytwarzana w kościach, wątroba jest rzeczywiście źródłem żółci. Pełni także setki innych ważnych funkcji, takich jak synteza białek, magazynowanie glikogenu i wytwarzanie hormonów, a także detoksykacja krwi. A to są zadania krytyczne. Gdy wątroba jest zagrożona przez infekcję lub uraz, mogą pojawić się blade stolce, ciemny mocz, żółtaczka skóry i częste siniaki. Marskość, która oznacza bliznowacenie, jest śmiertelnym stanem. Może to być spowodowane zapaleniem wątroby, nadużywaniem alkoholu lub innymi chorobami. Jeśli nie jesteś tytanem, niewydolność wątroby jest śmiertelna.

Herakles ostatecznie uratował Prometeusza przed ptakiem. Na szczęście przy odpowiednim leczeniu można rozwiązać wiele chorób wątroby, nawet bez heroicznej interwencji.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.


 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny