Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Wesz
(Pediculus capitis)Miałeś wszawy dzień? Mamy rozwiązanie. Podrap się po głowie i zgadnij kto to może być?

FAKTY: Wszawica jest chorobą zakaźną bardzo często spotykaną u dzieci. Jako że winą za pojawienie się wszawicy zwykło obarczać się brak higieny, to jej wystąpienie może zjeżyć włosy na głowie nie tylko samych chorych, ale również ich rodziców i szkolnych opiekunów!
Wszy z reguły nie przejmują się, jakie warunki środowiskowe panują na zewnątrz ich obszaru bytowania, jakim jest skóra głowy (większość z nich nie potrafiłaby przetrwać nawet jednego dnia z dala od ciepła ludzkiego ciała!). Co więcej, wszy nie potrafią latać ani skakać, więc do zarażenia dochodzi głównie za sprawą bezpośredniego kontaktu fizycznego, bądź przez wymianę takich przedmiotów użytku osobistego, jak grzebienie, czapki, swetry czy ręczniki.
Tak czy owak, bliski kontakt zdecydowanie zwiększa ryzyko zarażenia. W okopach drugiej wojny światowej wszy były prawdziwą plagą. Żołnierze nosili bardzo krótkie włosy, aby uniknąć wszawicy, zwanej przez Anglików potocznie "cooties" (słowo to podobno pochodzi od malajskiego "kutu", oznaczającego gryzącego pasożyta. Jakim sposobem termin ten miałby zabrnąć aż do europejskich okopów - nie wiadomo).
Do walki z wszawicą służą specjalne szampony, a nawet kuracje chemiczne. Używa się także bardzo gęstych grzebieni, które mają pomóc wyczesać wszy i gnidy (czyli jaja wszy) z włosów. Ponadto konieczne jest dokładnie pranie, lub nawet wyrzucenie, ubrań i pościeli zarażonych osób. Lepiej o tym pamiętać, jeśli coś Ci chodzi po głowie!


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny