Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Zatrucie pokarmowe
(Bacillus cereus)Jesteś tym co jesz, nawet gdy jest zanieczyszczone. Więc bądź czujny możesz być nim - b. cereus.

FAKTY: Choć powody zatrucia pokarmowego mogą być różne (od wirusów i bakterii, po toksyny i pestycydy), najczęściej jest to robota bakterii Bacillus cereus, którą można znaleźć między innymi w zepsutym jedzeniu. Bakteria ta naprawdę potrafi zepsuć człowiekowi dzień!
Zakażenie bakterią B. corcus może objawiać się na dwa sposoby, w zależności od tego, czy zawartość Twojego żołądka pójdzie w dół czy w górę. Za biegunkę zasadniczo odpowiedzialne są bakterie, które mogą być obecne w różnego rodzaju pokarmach (takich jak mleko, mięso, warzywa czy ryby). Natomiast wymioty występują zasadniczo na skutek zjedzenia zainfekowanego ryżu (lub innego pokarmu bogatego w skrobię), np. w chińskiej czy meksykańskiej knajpce, czy też bardziej ogólnie - w restauracjach typu fast-food.
Winny jest fakt, że przetrwalniki B. corcus są często obecne w nieugotowanym ryżu. A ponieważ owe przetrwalniki cechuje duża odporność na wysoką temperaturę, gotowanie ryżu może ich nie zabić, zwłaszcza jeśli ryż jest gotowany w pośpiechu lub na parze. Jeśli tak przyrządzoną porcję ryżu będziemy trzymać w cieple lub pozwolimy jej schłodzić się do temperatury pokojowej przed włożeniem do lodówki (co często ma miejsce w wypadku jedzenia na wynos), istnieje duża szansa, że B. corcus namnoży się do takiego stopnia, że będzie w stanie doprowadzić do infekcji.
Morał, jaki z tego płynie, jest następujący - ryż i inne pokarmy bogate w skrobię należy gotować bardzo dokładnie, jeść je świeżo po przyrządzeniu, a resztki jak najszybciej odstawiać do lodówki. Taka inwestycja Ci się (nie) zwróci!


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny