Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Choroba Chagasa
(Trypanosoma cruzi)"Całujące robaczki" przenoszą chorobę Chagasa śpiącym ofiarom...Uważaj kto całuje cię na dobranoc.

FAKTY: W roku 1909 brazylijski naukowiec Carlos Chagas opisał nową chorobę - chorobę Chagasa. Chagas zidentyfikował także jej przyczynę, którą był nowo odkryty pierwotniak z rodzaju Trypanosoma. Badacz nazwał go Trypanosoma cruzi na cześć innego brazylijskiego lekarza, Oswaldo Cruza, który nie ustawał w wysiłkach, by pokonać żółtą febrę, dżumę i ospę wietrzną. Chagas zaobserwował, że choroba rozprzestrzenia się przede wszystkim za pośrednictwem pluskwiaków z rodziny Triatominae (czasem zwanych "całującymi robakami", ponieważ lubią gryźć śpiące ofiary w usta). Chagas wyznawał błędną opinię, że winne zarażeniu były ugryzienia pluskwiaka, podczas gdy w istocie, jak się później okazało, pasożyt rozprzestrzeniał się w chwili, gdy do rany powstałej w miejscu ugryzienia lub do oczu pogryzionej osoby dostawały się odchody pluskwiaków. Ta niewielka pomyłka jest niczym wobec faktu, że dzięki swoim niezwykłym osiągnięciom Chagas zapisał się wielkimi literami w historii medycyny.

Charakterystycznym objawem zarażenia chorobą Chagasa jest opuchlizna oka, widoczna w okolicach miejsca ugryzienia (tzw. objaw Romañy). Pierwszej fazie choroby często towarzyszą również bóle i objawy przypominające grypę. Jednak w wielu przypadkach brak jest jakichkolwiek symptomów, więc wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że są chorzy. Chociaż pierwsza jej faza zazwyczaj mija szybko, choroba Chagasa może pozostawać w systemie zainfekowanych osób przez długie dekady, w końcu prowadząc do chorób serca, problemów jelitowych i neurologicznych, a nawet śmierci.
Choroba Chagasa występuje endemicznie na obszarach Meksyku oraz Ameryki Środkowej i Południowej, ale obecnie łatwość podróżowania sprawia, że liczba zachorowań na obszarach nieendemicznych nieustannie rośnie. Jeśli czujesz się niewyraźnie i przypominasz sobie, że ktoś Cię w nocy "pocałował", to lepiej odwiedź lekarza.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny

Podobne produkty