Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Komórka jajowa
(Ovum)Nasza komórka jajowa z radością stanie się najmłodszym, pluszowym członkiem rodziny albo prezentem.

FAKTY: Komórka jajowa, czyli żeńska gameta to najważniejsza komórka na świecie, która występuje tylko w organizmie kobiecym.

Podczas gdy organizm mężczyzny produkuje co godzinę miliony plemników, kobiety rodzą się z ograniczonymi zasobami swoich komórek rozrodczych - zaledwie kilka milionów. Okres dojrzewania przeżyje tylko 400 000, a w ciągu miesiąca będzie umierać około 1000. Z początkowych kilku milionów, tylko około 450 ma szansę dać życie dziecku.

W trakcie kiedy kobieta jest płodna, codziennie rozwija się kilkadziesiąt komórek, ale tylko jedna z nich dotrwa do końca. Dojrzałe jajeczko następnie opuszcza jajnik o jajowodem udaje się w podróż, gdzie ma szansę spotkać plemniki.

Podobnie jak księżniczka w bajce, komórka jajowa ma tylko jeden dzień na spotkanie ze swoim wybrańcem. Ponieważ jednak plemnik może przeżyć około pięciu dni, okres płodny kobiety w cyklu wynosi prawie tydzień.

Komórki jajowe to typowe monogamistki. Po wniknięciu plemnika ich ścianka staje się nieprzepuszczalna dla kolejnych.

Jak widać droga od powstania komórki do zapłodnienia nie jest prosta. Ale kiedy wszystko skończy się szczęśliwie i jajeczko odnajdzie swojego księcia plemnika, stanie się cud zwany nowym życiem.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny