Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Śpiączka afrykańska
(Trypanosoma brucei)Jesteś zmęczony? Pracujesz za ciężko? Jesteś drażliwy? Myślisz że mógłbyś mieć śpiączkę? Ten maluch zaśpiewa Ci kołysankę której nigdy nie zapomnisz.

FAKTY: Spośród wszystkich stworzeń afrykańskich, największą grozę budzi mała mucha tse-tse (w języku setswana tse-tse oznacza muchę - a więc tse-tse to... mucha-mucha). Już samo ugryzienie tego wielkiego jak trzmiel insekta nieźle boli! Ale najgorsze jest to, że mucha tse-tse jest nosicielem budzącego postrach pasożyta Trypanosoma brucei, który znany jest z tego, że powoduje śpiączkę afrykańską.
Pierwszymi oznakami obecności złośliwego pierwotniaka są bóle głowy i gorączka. Później pojawia się tzw. objaw Winterbottoma - powiększenie węzłów chłonnych za uszami i tuż nad podstawą szyi.
Pasożyt rozprzestrzenia się wraz z krwią do ośrodkowego układu nerwowego (co może trwać tygodnie lub lata, w zależności od odmiany choroby), stopniowo pojawiają się zmiany osobowości. Chory staje się wyraźnie rozdrażniony, ma problemy z koncentracją, jego mowa staje się bełkotliwa - a temu wszystkiemu towarzyszy oczywiście przejmujące uczucie zmęczenia. Bez odpowiedniego leczenia śpiączka, a następnie śmierć, stają się nieuniknione.
Śpiączka afrykańska dotyka przynajmniej 20000 ludzi rocznie (a niepoświadczonych przypadków może być nawet dziesięć razy więcej). Na szczęście chorobą zagrożeni są jedynie mieszkańcy wiejskich obszarów Afryki Subsaharyjskiej, więc jeżeli zaobserwujesz u siebie któryś z powyższych objawów, to pewnie jesteś po prostu zwyczajnie zmęczony i powinieneś się porządnie wyspać. Słodkich snów. Bzzz....


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny

Podobne produkty