Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Tasiemiec
(Taenia ovis)Jeżeli wciąż kiszki marsza Ci grają to może ćwiczy tam jakiś artysta. Zobacz jak on mierzy swój sukces - na metry.

*Pluszowy Tasiemiec ma elastyczne, rozciągliwe człony.
- Dziwaczny jakby prosto z Science Fiction
- Odchudzający się mogą mierzyć nim obwód pasa

Fakty: Istnieje ponad tysiąc rodzajów pasożytniczych robaków płaskich, które mogą zamieszkiwać przewód pokarmowy kręgowców. Żaden z nich nie jest mile widzianym gościem!

Tasiemce przyczepiają się główką (scolex) do ścianek jelit gospodarza, wykorzystując do tego celu haki i przyssawki. Od tej główki wyrasta zbudowane z segmentów (proglodytów) ciało tasiemca zwane strobilą. Każdy z segmentów jest w rzeczywistości osobnym organizmem z niezależnym układem trawiennym i obojnaczym układem rozrodczym.

Ponieważ ciągle rozwijają się kolejne segmenty, łańcuch staje się coraz dłuższy i wreszcie wypełnione jajami najstarsze segmenty na końcu tasiemca odrywają się i opuszczają organizm gospodarza w wiadomy sposób. Jeśli mają szczęście zostają spożyte przez kolejnego żywiciela i wówczas jaja mogą dojrzewać - zwykle w żywicielu pośrednim - do postaci larw, z których każda może rozwinąć się samodzielnie do wielkości dorosłego organizmu.

Tasiemce mogą żyć nawet dwadzieścia lat i dorastać do 15 metrów długości. (Gatunek Polygonoporus giganticus, który żyje w jelitach wieloryba, osiąga do 30 metrów długości!)

Chociaż tasiemce często nie wywołują żadnych szczególnych objawów, zdarza się, że ich obecności towarzyszy dyskomfort w jamie brzusznej, uczucie zmęczenia oraz utrata apetytu. Na szczęście, pasożytów tych łatwo się pozbyć przy pomocy leków doustnych; zazwyczaj wystarczy pojedyncza dawka.

Niemniej, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zaleca się dokładne gotowanie potraw, co znacznie zmniejsza ryzyko przyjęcia w swoje "progi" tego nieproszonego gościa.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny