Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Zestaw Plagi Z Historii
(Plagues From History)Historia naznaczona jest epidemiami i plagami, ale niektóre z nich wyróżniają się wyjątkowością ze względu na ich zjadliwość i wpływem na przyszłe pokolenia.

W pudełku prezentowym z motywem Plagi z historii znajdują się: ospa, czarna śmierć, cholera, dur brzuszny i hiszpańska grypa.

Czarna śmierć
W 1347 r. Czarna śmierć (zwana wówczas „zarazą”) przybyła do miasta Mesyna na Sycylii. Do 1352 r. 25 milionów ludzi, jedna trzecia populacji Europy, zmarło.

Zaraza nie została zlikwidowana, ale dzisiejsze epidemie są nieliczne i odizolowane. Ponadto istnieją łatwo dostępne metody leczenia, w tym antybiotyk- tetracyklina. Niemniej jednak szczepy oporne na antybiotyki mogą pewnego dnia stać się powszechne, a historia może się powtórzyć ...

Ospa prawdziwa
Ospa jest śmiertelną chorobą wywoływaną przez wirusa variola. Od starożytnego Egiptu i Grecji, po Chiny i Obie Ameryki, od stuleci zabija niezliczone miliony ludzi.

Variola jest jednym z największych i najbardziej skomplikowanych znanych wirusów. Atakuje ludzką komórkę i zmusza ją do reprodukcji wirusa, dopóki w komórce nie znajdzie się tysiące wirusów. Komórka pęka i przenosi wirusa na inne komórki.

Dur brzuszny
Po tygodniu lub dwóch okresach inkubacji z Salmonella typhi gorączka duru brzusznego uderza, powodując krwotoczne czerwone plamy na klatce piersiowej i brzuchu, owrzodzenie jelit i wyjątkowo wysoką gorączkę, która może utrzymywać się przez ponad miesiąc. Nieleczona śmiertelność wynosi aż 20%.

Na szczęście istnieją obecnie szczepionki o skuteczności do 70%.

Hiszpańska grypa
W ubiegłym wieku miały miejsce cztery pandemie grypy. Hiszpańska grypa z 1918 r. była matką wszystkich pandemii na dwa sposoby: była najbardziej śmiercionośna, a resztki tego szczepu wirusowego doprowadziły do ​​innych wybuchów. Hiszpańska grypa prawdopodobnie rozpoczęła się w Kansas. W trakcie I wojny światowej szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Dziesięć razy więcej Amerykanów zmarło na tę grypę niż tych, którzy zginęli w walce w I wojnie światowej. W typowym sezonie grypowym umierało nawet 500 000 osób. W czasie Pandemia z 1918 r. zachorowało do 40% świata, zabijając około 50 milionów ludzi!

Cholera
Nigdy nie było czasów żeby ktoś kochał cholerę. Cierpienia związane z romantycznymi uwikłaniami Gabriela Garcíę Márqueza są jedynie nieznacznie porównywalne z cierpieniem na infekcje V. cholerae.

Kiedy ta bakteria wodna ściga swoje ofiary, wytwarza toksynę, która atakuje błonę śluzową jelita cienkiego. Dyskomfort związany z mdłością żołądka przypomina niejako ból miłości, a następnie nieubłaganą biegunkę i zagrażające życiu niskie ciśnienie krwi.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.


 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny