Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Borelioza
(Borrelia burgdorferi)Czujesz się słaby i zmęczony? Coś Cię boli? Ten mikrob przyjaźni się z kleszczami i atakuje głównie w miejscach, w których spędzasz swój urlop. Miej oko na kleszcza.

FAKTY: Po raz pierwszy rozpoznana w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych w pobliżu Lome, w stanie Connecticut, borelioza jest obecnie jedyną z najczęściej zgłaszanych chorób przenoszonych przez kleszcza.

Bakteria Borrelia burgdorferi została zidentyfikowana jako przyczynę choroby na początku 1980 roku, chociaż analiza DNA gryzoni i kleszczy w zbiorach muzealnych pokazuje, że bakteria istnieje od wieków, jeśli nie tysiącleci. Czarnonogie kleszcze (jeleni kleszcz) przenoszą bakterie z małych zwierząt na ludzi.
Do typowych objawów należą: bóle, gorączka, uczucie zmęczenia, charakterystycznym symptomem jest rozprzestrzeniająca się czerwono plamista wysypka (EM, rumień wędrujący). Zwykle wysypka rozprzestrzenia się z miejsca ukąszenia przez kleszcza, pojawiając się od kilku dni do miesiąca po ukąszeniu. Wraz z powiększaniem się wysypki, jej źródło zanika pozostawiając pierścień, który przypomina środek tarczy do gry w strzałki.
Gdy charakterystyczna wysypka jest obecna, a kleszcz zdemaskowany, zalecane jest leczenie antybiotykiem. Nieleczona borelioza może prowadzić do zapalenia stawów, paraliżu twarzy, zapalenia opon mózgowych, a nawet do takich zakłóceń, jak zaburzenia pamięci i zmiany nastroju.
Miej oko na kleszcze, by nie skończyć jako jego cel.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny