Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Serotonina
(Serotonin)Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa rolę w nastroju, pamięci, śnie i funkcjach poznawczych.

Nasza Serotonina opiera się na kształcie rzeczywistej cząsteczki!

Serotonina to neuroprzekaźnik, który wpływa na nastrój, pamięć, sen i funkcje poznawcze. Może zwężać naczynia krwionośne i regulować temperaturę ciała. Ponieważ serotonina pomaga kontrolować strumień informacji przemieszczających się przez ścieżki w mózgu, wywiera potężny wpływ na twoje myśli i stan umysłu. Od 1921 roku, kiedy Otto Loewi po raz pierwszy odkrył przekaźniki neurochemiczne, zidentyfikowano wiele różnych neuroprzekaźników. Serotonina i dopamina to dwa najbardziej znane.

Wiadomości nerwowe przemieszczają się wzdłuż neuronów w postaci maleńkich impulsów elektryczności. Aby przekroczyć maleńkie szczeliny między neuronami, wiadomości zamieniają się w formę chemiczną. W ciągu zaledwie kilku tysięcznych sekundy cząsteczki serotoniny przeskakują lukę, przyczepiają się do receptorów neuronu odbierającego i uruchamiają kolejny impuls nerwowy. Mechanizmy biochemiczne są złożone, ponieważ neuroprzekaźniki mogą pobudzać lub hamować wysyłanie sygnału przez neuron.

Wysoki poziom serotoniny może wystąpić z niektórych leków, nielegalnych narkotyków lub suplementów diety. Jest to często nazywane zespołem serotoninowym i może prowadzić do dreszczy, biegunki, sztywności mięśni, gorączki, a nawet drgawek. Niski poziom serotoniny może powodować drażliwość, agresję, depresję i bezsenność.

Serotonina odgrywa również kluczową rolę w zaburzeniach psychicznych, takich jak depresja i lęk. Leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac, mogą zwiększać poziom serotoniny poprzez hamowanie wchłaniania zwrotnego (lub wychwytu zwrotnego) serotoniny, dzięki czemu dłużej pozostaje w synapsie i wzmacnia swoje działanie.

Niektóre czynności mogą pomóc w zwiększeniu poziomu serotoniny, takie jak uśmiechanie się i ćwiczenia. Światło słoneczne, pokarmy zawierające tryptofan (takie jak jajka, tofu, łosoś) i pokarmy, które napędzają zdrowe bakterie jelitowe, są również dobrym sposobem na pozytywny wzrost serotoniny.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.


 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny