Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Gronkowiec złocisty
(Staphylococcus aureus)Jeżeli gronkowiec złocisty "wpadnie" do Ciebie zakończ przyjmowanie tych gości. Lepiej go mieć na półce :)

FAKTY: Gronkowiec występuje w ponad 30 odmianach, z których spotykaną najczęściej jest gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus - nazwa bakterii pochodzi od greckiego słowa "staphyle", oznaczającego "kiść winogron" - tak właśnie wyglądają gronkowce pod mikroskopem).
Gronkowiec zwykle żyje sobie spokojnie, np. na powierzchni ludzkiej skóry. Jednak czasami gronkowcowi zdarzy się zawędrować do mieszka włosowego lub wpaść w szczelinę skóry, wywołując czyraki, jęczmienie oka i wysypki. Na zainfekowanych obszarach często pojawiają się czerwone plamy i ropna wydzielina.
Tego typu infekcje są zwykle niegroźne i mają charakter miejscowy, w większości wypadków wystarczy przemyć chore miejsce mydłem przeciwbakteryjnym. Czasami nawet zarażenia gronkowcem mijają samorzutnie.
Niemniej jednak zainfekowane obszary należy uważnie obserwować i utrzymywać w czystości. Jeśli bakterie gronkowca dostaną się do wnętrza organizmu lub do krwiobiegu, mogą wywoływać poważne choroby, takie jak zatrucia pokarmowe, zapalenie płuc, zespół wstrząsu toksycznego, a nawet sepsę.
Szczególnie narażeni są pacjenci przechodzący operacje, nie tylko dlatego, że zostaje narusza ich bariera skórna, ale również dlatego, że ich system odpornościowy jest zazwyczaj osłabiony.
Właśnie z tego powodu w szpitalach powinny panować jak najbardziej sterylne warunki - bo szpital, w którym dopiero co wyleczonych pacjentów zarażałoby się gronkowcem złocistym nie byłby żyłą złota...


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny