Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Skorupiak - kryl antarktyczny
(Euphausia superba)Oto skorupiak, którego Wieloryb Błękitny zjada w liczbie 40 milionów dziennie.

FAKTY: Kryle są małymi przypominającymi krewetki skorupiakami, które są najlepiej znane jako ulubione pożywienie płetwala błękitnego. To największe zwierzę na ziemi, może zjeść ich do 6 milionów na dzień.

Jest wiele gatunków kryli odnalezionych w podwodnym świecie oceanów, ale najbardziej znany jest kryl antarktyczny. Może on tworzyć duże, gęste roje, które przyciągają wieloryby, foki, pingwiny, kałamarnice i drapieżne ryby.
Dzięki energii z biomasy, kryle są chyba najbardziej udanymi z zwierząt wielokomórkowych na świecie. Kryle są rodzajem planktonu (właściwie zooplankton).

Kryle mogą zjadać nawet mniejszy zooplankton, ale wolą żywić się fitoplanktonem – duża jego ilość wypełnia im brzuchy, a to wyjaśnia zielone plamy widoczne przez ich przejrzystą skórę.

Kryle mają intensywny, specyficzny, podobny do krewetek smak i są bardzo słone. Zazwyczaj są one serwowane mielone lub w postaci pasty. Ponieważ ich szkielety zawierają toksyczny fluorek, kryle muszą być przetwarzane natychmiast po złapaniu. W przeciwnym razie, nawet mały kryl może zabić.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny