Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Zestaw Starożytne Plagi
(Ancient Plagues)W całej historii straszne i tajemnicze choroby pustoszyły ludzkość. Życie było trudne przez tysiąclecia bez uroczych miękkich mikrobów!
W pudełku prezentowym o tematyce Starożytne "Plagi" znajdują się: Zaraza, Trąd, Czyraki, Gruźlica i Roztocza.

Zaraza
W całej historii starożytnej tajemnicze choroby spustoszyły ludzkość. Należą do nich gorączka, czerwonka, trąd, robaki, roztocza i gruźlica. Są to przykłady zarazy z łacińskich „pestis”. Czarna Śmierć zniszczyła starożytne Ateny i całą Europę w średniowieczu. Biblia opisuje wiele przypadków, kiedy choroby wywoływały u ludzi strach. W Egipcie było 10 plag, które pomogły uwolnić Izraelitów. Istnieje również interpretacja Zarazy jako jednego z Jeźdźców Apokalipsy. Teraz przy odrobinie dobrej nauki i szczęścia większość plag rzadko pojawia się na arenie światowej.

Trąd
Trąd to starożytna i bardzo przerażająca choroba powodująca uszkodzenie nerwów, bulwiaste rany skóry i przerażające zniekształcenie. Po raz pierwszy zarejestrowany w Egipcie tysiące lat temu trąd jest często wymieniany w starożytnych tekstach, takich jak Biblia, jako symbol związany z grzechami. Trędowatym nie pozwolono zbliżyć się do innego człowieka i musieli żyć w odizolowanych koloniach. Przez tysiące lat był to jedyny sposób, w jaki ludzie wiedzieli, jak powstrzymać rozprzestrzenianie się tych zakaźnych bakterii. Podczas gdy ten drobnoustrój dręczył ludzi od dawna, nowoczesne metody leczenia w końcu wyodrębniły tę starożytną plagę.

Czyraki
Inną starożytną dolegliwością związaną z aspektami duchowymi są czyraki. W dawnych czasach takie zaburzenia skóry mogły być śmiertelne i często były uważane za karę boską. Były szóstą plagą w biblijnej Księdze Wyjścia: „Stanie się drobnym pyłem na całej ziemi egipskiej i stanie się wrzodem wybuchającym na człowieku i bestii…” Biblijne czyraki mogły zarazić również Ezechiasza i Hioba, których ciała były pokryte swędzącymi, irytującymi ranami, przez co ich twarze były nie do poznania. Dziś wiemy, że czyraki są spowodowane bakteriami infekującymi mieszki włosowe lub gruczoły olejowe. Chociaż nie jest to najbardziej przerażająca plaga, czyraki mogą doprowadzić do śmierci, jeśli bakterie rozprzestrzenią się w krwioobiegu.

Gruźlica
Gruźlica zawsze była plagą. Niezależnie od tego, czy nazywa się to chorobą wyniszczającą, grzybicą, konsumpcją, białą śmiercią, kaszlem na cmentarzu czy rabusiem młodości, TB może zabić więcej ludzi niż jakikolwiek inny drobnoustrój! Dowody pochodzą sprzed 10 000 lat, a nawet w egipskich mumiach znaleziono gruźlicę. Wiele starożytnych tekstów wspomina o chorobach przypominających gruźlicę, od klinów Hammurabiego po Odyseję Homera i od książek Hipokratesa po Biblię. W jednym z fragmentów Księgi Powtórzonego Prawa czytamy: „Pan uderzy cię gruźlicą, gorączką i stanem zapalnym… i będą cię ścigać, aż zginiesz”. Na szczęście w końcu mamy szczepionkę i leczenie tej starożytnej plagi.

Roztocza
Wraz ze śmiertelnymi plagami starożytności było wiele dolegliwości, które sprawiały, że życie było bardzo niewygodne. Pasożytnicza choroba skóry wywołana przez roztocza była powszechna przez wieki. Biblia w Księdze Kapłańskiej wspomina nawet o „pladze swędzenia” i zauważa, że ​​choroba zdyskwalifikowała ofiary za kapłaństwo. Malutki roztocz, sarcoptes scabiei, wnika w skórę i powoduje rozległe skorupy i strupy. Wkrótce następuje silne swędzenie. Roztocza łatwo rozprzestrzeniały się przez kontakt w zatłoczonych, niehigienicznych starożytnych osadach. Chorobę można wyleczyć jedynie poprzez zniszczenie roztoczy, co było bardzo trudne w przeszłości, kiedy nikt nawet nie wiedział, że istnieją mikroskopijne roztocza!


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.


 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny