Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Złamana kość
(Broken Bone)Miliony ludzi łamią kość każdego roku, a większość z nas w pewnym momencie naszego życia. U młodych złamany nadgarstek jest najczęstszy. Dla osób starszych duże obawy dotyczą złamań bioder, przedramienia i kręgów.

FAKTY: Miliony ludzi łamią kość każdego roku i większość z nas w pewnym momencie życia. U młodych złamany nadgarstek jest najczęstszy. Dla osób starszych duże obawy dotyczą złamań bioder, przedramienia i kręgów.

Kości chronią narządy wewnętrzne, przechowują minerały i nadają strukturę Twojemu ciału. Są one wykonane ze skomplikowanych budowli zmineralizowanych tkanek ułożonych przez komórki kostne - osteocyty. Chociaż kości są niewidoczne, żyją i należy je dobrze leczyć. Będziesz prowadzić szczęśliwsze życie szkieletowe, ćwicząc i jedząc pokarmy bogate w wapń i witaminę D. 40 miliardów osteocytów może żyć przez dziesięciolecia, ale kości słabną z wiekiem. Gdy twoje ciało rozkłada starą kość i odbudowuje ją mocniejszym materiałem, część materii kostnej jest tracona. Osteoporoza jest stanem, w którym kości stają się słabe i są bardziej podatne na pękanie. Na całym świecie osteoporoza dotyka setki milionów ludzi i powoduje prawie 10 milionów złamań rocznie. W przypadku osób powyżej 50. roku życia występuje to u 30% kobiet i 20% mężczyzn.

Kiedy złamiesz kość, lekarze unieruchomią ją za pomocą gipsu lub aparatu klamrowego, dopóki się nie zagoi. Istnieje również wiele nowoczesnych procedur zmiany położenia przesuniętych kości. Jednak w czasach starożytnych techniki były o wiele bardziej surowe. Chirurg użyłby rąk, by zepchnąć złamane części z powrotem. Fragmenty, które przebiły się przez skórę, zostały po prostu wepchnięte z powrotem do ciała lub wyekstrahowane. Oczywiście zrobiono to bez żadnych środków przeciwbólowych. Znieczulenie zostało wynalezione w latach 40. XIX wieku, tworząc zdumiewająco wspaniałe lata dla złamanych kości.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.


 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny