Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Endometrioza
(Endometriosis)Endometrioza jest mało znaną, ale powszechną chorobą, która dotyka prawie 200 milionów ludzi na całym świecie, prawdopodobnie 1 na 10 kobiet. Jest to przewlekła choroba zapalna, w której tkanka podobna do tkanki normalnie wyściełającej wnętrze macicy rośnie poza macicą.

Poprzez edukację i wzrost świadomości społecznej nastąpi wzrost finansowania badań medycznych w zakresie diagnozowania, leczenia i leczenia tej choroby.

FAKTY: Endometrioza jest mało znaną, ale powszechną chorobą, która dotyka prawie 200 milionów ludzi na całym świecie, prawdopodobnie 1 na 10 kobiet. Endometrioza jest przewlekłą chorobą zapalną, w której tkanka podobna do tkanki normalnie wyściełającej wnętrze macicy rośnie poza macicą. Ta tkanka podobna do endometrium tworzy zmiany, które powodują stany zapalne i blizny. Te zmiany mogą być małymi lub dużymi torbielami znanymi jako endometriomy. Wynikające z tego objawy obejmują ból, zaparcia, dysfunkcję narządów, aw niektórych przypadkach bezpłodność. Ból może dotyczyć miednicy, pleców lub nóg i pojawiać się podczas oddawania moczu lub seksu. Pogorszona jakość życia jest powszechna. Wiele kobiet walczy w milczeniu, być może nawet nie wiedząc, że je mają. Aktorki Marilyn Monroe, Susan Sarandon i Whoopi Goldberg to jedne ze słynnych osób cierpiących na endometriozę.

U nastolatków i dorosłych endometrioza często występuje w okolicy miednicy i brzucha, na jajnikach, jelitach, pęcherzu moczowym i tkankach miękkich, ale może również dotyczyć płuc i innych obszarów. Pochodzenie nazwy pochodzi z języka greckiego: „endos” oznacza wnętrze, „metra” oznacza macicę, a „osis” oznacza chorobę. Ta nazwa sugeruje, że endometrium, wewnętrzna wyściółka macicy, powoduje schorzenie. Przyczyna pozostaje niepewna, ale teorie obejmują pochodzenie hormonalne, genetyczne i środowiskowe.

Jedną z teorii jest wsteczna miesiączka, w której komórki endometrium przepływają z powrotem przez jajowody i dostają się do jamy miednicy. Inna teoria głosi, że problem z układem odpornościowym powoduje, że organizm nie jest w stanie rozpoznać i zniszczyć tkanki endometrium rosnącej poza macicą. Ostatnie badania powiązały nawet endometriozę z opalaniem i korzystaniem z solarium.

Jednym z problemów w leczeniu endometriozy jest trudność, z jaką borykają się lekarze w jej diagnozowaniu. Na przykład obrazowanie ultrasonograficzne i MRI może go nie znaleźć. Diagnozę można postawić za pomocą minimalnie inwazyjnej operacji. Nie ma ostatecznego lekarstwa na endometriozę, ale istnieją skuteczne metody leczenia łagodzące objawy. Obejmują one chirurgiczne usunięcie zmian w połączeniu z ćwiczeniami, fizjoterapią, odżywianiem, leczeniem bólu i lekami. Kobiety, które zmagają się z endometriozą, nie tracą nadziei. Poprzez edukację i wzrost świadomości społecznej nastąpi wzrost finansowania badań medycznych w zakresie diagnozowania, leczenia i leczenia tej choroby.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.


 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny