Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Estrogen
(Estrogen)Estrogen to żeński hormon płciowy, który kontroluje cykl menstruacyjny, zapłodnienie, ciążę i cechy kobiece.

Nasz Estrogen opiera się na kształcie rzeczywistej cząsteczki!

Fakty: Estrogen to żeński hormon płciowy odpowiedzialny za funkcjonowanie cyklu miesiączkowego, zapłodnienia i ciąży. W okresie dojrzewania poziom estrogenu wzrasta, napędzając rozwój piersi, szerszych bioder i innych drugorzędnych cech płciowych kobiet.

Podobnie jak wszystkie hormony, estrogen jest chemicznym przekaźnikiem wydzielanym przez jedną tkankę ciała, który przemieszcza się do innej tkanki, aby wpływać na wzrost i zachowanie. Hormony są wydzielane w seriach w ilościach, które zmieniają się co godzinę i codziennie, a także zmieniają się podczas etapów ciąży i cyklu miesiączkowego. Podczas tego cyklu estrogen wytwarza środowisko odpowiednie do zapłodnienia, w tym do wzrostu wyściółki macicy. Jeśli komórka jajowa kobiety jest zapłodniona, estrogen współdziała z progesteronem, innym hormonem, aby zatrzymać owulację. Jeśli komórka jajowa nie jest zapłodniona, poziom estrogenów spada i rozpoczyna się miesiączka.

U kobiet estrogen jest produkowany głównie w jajnikach. Hormon folikulotropowy (FSH) stymuluje jajniki do produkcji estrogenu. Zarówno u kobiet, jak iu mężczyzn estrogen wytwarzany jest również przez komórki tłuszczowe, nadnercza i inne tkanki, ale w znacznie mniejszych ilościach. Estrogen to w rzeczywistości klasa różnych hormonów, z których każdy ma określone funkcje. Istnieją cztery główne typy: estradiol, estriol, estetrol i estron. Estradiol powstaje w jajnikach i jest głównym estrogenem. Estriol jest produkowany w łożysku podczas ciąży. Estetrol występuje również tylko w czasie ciąży i jest wytwarzany przez wątrobę płodu. Estron jest szeroko rozpowszechniony w całym ciele i występuje po menopauzie.

Poza funkcją rozrodczą, estrogen jest również ważny dla metabolizmu białek, zatrzymywania wody i tworzenia kości. Współpracując z witaminą D i wapniem, estrogen pomaga rozbijać i odbudowywać tkankę kostną. Poziom estrogenu spada po menopauzie, kiedy kobiety przestają miesiączkować. Przy mniejszej ilości estrogenu proces odbudowy kości ulega spowolnieniu. Dlatego kobiety są bardziej podatne na rozwój osteoporozy wraz z wiekiem. Obniżenie poziomu estrogenów może również prowadzić do uderzeń gorąca, swędzenia, suchości i poważnych schorzeń, w tym zwiększonego ryzyka chorób serca.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.


 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny