Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Rzeżączka
(Neisseria gonorrhoeae)Jedna z najbardziej powszechnych chorób przenoszonych drogą płciową, którą na szczęście można wyleczyć. Poznaj dwoinkę, aby wiedzieć jak jej uniknąć.

FAKTY: Rzeżączka, inaczej gonorea lub tryper, należy do najczęściej spotykanych chorób przenoszonych drogą płciową. Słowo „tryper" pochodzi z języka niemieckiego od słowa „trippen" – kapać.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia, gonorea powoduje „infekcje przede wszystkim cewki moczowej u mężczyzn i błony śluzowej kanału szyjki macicy, chociaż może również zakażać śluzówkę poza narządami płciowymi, w tym część ustną gardła oraz część odbytniczą Mówiąc potocznie, powoduje: swędzenie pieczenie, okropny ból oraz rzucające się w oczy wydzieliny z zainfekowanych miejsc.

Podczas, gdy objawy pojawiają się zwykle w ciągu tygodnia od zakażenia, w wielu przypadkach - szczególnie u kobiet - nie występują żadne objawy. Nie tylko sprzyja to rozwojowi choroby, ale nieleczona rzeżączka może powodować zapalenie narządów miednicy mniejszej, co może powodować bliznowacenie macicy, zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej i w konsekwencji powodować niepłodność. Ponadto, jeżeli kobieta zakażona rzeżączka urodzi dziecko, grozi mu ślepota i poważne zakażenie krwi. Na koniec zakażenie rzeżączka zwiększa ryzyko zachorowania na HIV o około 500 procent.

Gonorea rozprzestrzenia się głównie wśród młodych osób, prawie zawsze jest przenoszona droga płciowa, a do największych czynników ryzyka zalicza się posiadanie wielu partnerów seksualnych.

Dla osób znajdujących się w grupie ryzyka kluczowe jest częste badanie się; w większości przypadków rzeżączkę można wyleczyć pojedynczą dawką antybiotyków. Powstrzymaj jednak wybuch euforii: nie tylko powstają odporne szczepy, ale -jeśli układ rozrodczy został uszkodzony - antybiotyki go nie naprawią.


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny