Kontakt

Skontaktuj się z nami:

e-mail: info@giantmicrobes.pl
tel. +48 12 35 22 701
 
 

Widłonogi
(Centropages hamatus)Jeden z najliczniejszych rodzajów zwierząt na świecie!

FAKTY: Widłonogi to malutkie morskie lub słodkowodne skorupiaki. Istnieje około 15000 gatunków widłonogów, które są być może najczęściej występującym rodzajem organizmu wielokomórkowego - prawdopodobnie jest ich nawet więcej niż owadów!
Zwane w języku łacińskim copepoda ("wiosłonogie"), widłonogi są zazwyczaj nie większe niż ziarenko ryżu. Widłonogi są częścią zooplanktonu (dosł. "dryfujących zwierząt") i żywią się fitoplanktonem, pierwotniakami i innymi małymi żyjątkami, same natomiast stanowią pokarm dla praktycznie wszystkich innych stworzeń wodnych (jeśli kiedykolwiek pływałeś w oceanie, rzece czy jeziorze, to niemal na pewno połknąłeś kilka widłonogów).
Niemniej jednak, widłonogi potrafią bardzo zwinnie uciekać - odnóża, w których magazynują energię, są jak sprężyny, które sprawiają, że żyjątka ten mogą skakać w wodzie niczym kangury lub pchły na lądzie.
Widłonogi można znaleźć niemal wszędzie tam, gdzie jest woda - w zbiornikach słono- i słodkowodnych, akwariach, a nawet w sieci rur dostarczających wodę do naszych mieszkań.
Chociaż same widłonogi nie stanowią zagrożenia dla ludzi, to niektóre ich gatunki potrafią przenosić na sobie bakterie cholery. W krajach, gdzie woda pitna nie jest poddawana oczyszczaniu (np. na obszarach tropikalnych), widłonogi mogą więc stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Na szczęście naukowcy zaobserwowali, że widłonogów - wraz z towarzyszącymi im bakteriami cholery - można się pozbyć stosunkowo łatwo, przepuszczając wodę przez kawałek złożonego materiału. Tak więc możemy skakać z radości!


GIANTmicrobes to pluszowe zabawki: powiększone wirusy, bakterie, komórki i pasożyty. Mają wielkość od 12 do 18 cm. Przy każdej zabawce jest opis i zdjęcie prawdziwego stworka - milion razy mniejszego.

 Dostępność: niedostępne Aktualnie niedostępny